مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

كفش كوهنوردي

كفش كوهنوردياز قديم معروف بوده است كه پا قلب دوم انسان و مخصوصا كوهنوردان است . بنابراين كفش كه محافظ پا است از مهمترين وسايل و پوشاك كوهنوردي به شمار مي رود . كفش هاي قديم از چرم ساخته مي شد كه بنا به شرايط مورد استفاده ضخامت و تعداد لايه هاي چرم متفاوت بود . يكي از اشكالات كفش هاي چرمي زمستاني وزن بالاي آنها بود كه با اختراع لايه ها و پارچه هاي جديد با عناوين گورتكس - سيمپاتكس و تينسوليت تا حدي اين نقيصه جبران گرديده است . لايه گورتكس كه در انواع پوشاك زمستاني كوهنوردي نيز بكار مي رود داراي خاصيت يك طرفه بودن است ؛ يعني تنها از يك طرف كاملا ضد آب و باد است و در نتيجه از داخل بخار و گرماي ناشي از تعرق و فعاليت را بخارج مي فرستد و از خيس شدن پوشاك زير و سرمازدگي جلوگيري مي كند . لايه سيمپاتكس نيز مانند گورتكس ضد آب و ضد باد و داراي قابليت تنفسي است . لايه تينسوليت نيز گرمازا بوده و در كفش هاي زمستاني و سنگين بكار مي رود . زيره كفش كوهنوردي نيز از لايه هاي مخصوصي ساخته مي شود كه معروف ترين آن ويبرام ايتاليا است . همچنين اخيرا لايه اي شوك گير نيز ساخته شده كه فشار ضربه هاي وارده به كف پا را كاسته و پا ديرتر خسته مي شود و در سرازيري زانوها كمتر آسيب مي بيند . با توجه به پيشرفت هايي كه در زمينه ساخت كفش هاي كوهنوردي بدست آمده و به برخي از آنها در بالا اشاره شد ؛ امروزه براي هر نوع برنامه كوهنوردي و براي هر فصل و منطقه كفش خاصي ساخته شده و مورد استفاده قرار مي گيرد و ديگر عنوان كفش هاي چهار فصل يا همه كاره دور از ذهن مي باشد . به عنوان مثال در كفش هاي مخصوص سنگنوردي نوع كفش براي مرد و زن و همچنين بسته به جنس و نوع سنگ متفاوت مي باشد .
بطور كل مي توان كفش ها را به ۶ دسته بزرگ به شرح زير تقسيم كرد :
كفش صعودهاي هيماليايي كه سه پوش و يا دو پوش هستند . نوع دوپوش از يك كفش كوچك و تنك مثل كفش رشته كشتي كه بجاي بند داراي چسبك است تشكيل مي شود و اين كفش درون كفش اصلي كه بزرگتر است قرار مي گيرد . مي توان شب در داخل چادر و كيسه خواب كفش بيروني را از پا درآورد و از پوش داخلي به عنوان جوراب و يا كفش داخل چادر استفاده كرد . در نوع سه پوش علاوه بر اين دو كفش يك لايه گتر بلند نيز بر روي كفش قرار مي گيرد كه به دور كفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف كفش را در بر مي گيرد . پوش دوم كفش يا از جنس چرم است و يا از جنس فايبر گلاس كه نوع اخير شبيه كفش هاي اسكي است .
كفش كوهنوري سنگين در صعود هاي بلند زمستاني مانند ارتفاعات ايران بكار مي روند و داراي يك يا چند لايه فوق الذكر مي باشند و قابليت نصب كرامپون را هم دارند .
كفش كوهنوردي يا كفش نيمه سنگين كه براي سه فصل اول سال مورد استفاده قرار مي گيرد . كفش كوهپيمايي يا تركينك كفش هايي سبك است و براي صعود هاي يك روزه يا چند روزه سبك و كم ارتفاع بكار مي رود . كفش راه پيمايي براي مسير هاي ساده و كفي استفاده مي شود . شبيه كفش هاي معمولي ورزشي و يا اسپرتكس هاي معروف مي باشند .
كفش سنگنوردي يا كتان سنگ جهت صعود هاي داخل سالن و يا سنگنوردي طبيعي بكار مي رود نكات :
بعد از هر برنامه كفش را كاملا تميز كرده و داخل آن را با روزنامه پر كنيد تا هم رطوبت آن گرفته شود و هم حالت و فرم خود را حفظ كند . هيچگاه كفش خيس را براي خشك شدن در برابر حرارت مستقيم مثل آفتاب و آتش قرار ندهيد .
اول فصل زمستان كفش چرمي را كاملا با پيه شتر و يا گوسفند چرب كنيد و محل دوخت ها را نيز با موم عسل بپوشانيد تا آب وارد كفش نشود .
هنگام شب خوابي در برنامه زمستاني كفش ها را با روزنامه پر كرده و داخل يك كيسه نايلني قرار داده و در انتهاي كيسه خواب قرار دهبد تا يخ نزند . در غير اينصورت صبح روز بعد به پا كردن كفشي مانند آهن غير ممكن است .
http://neshate-koohestan.blogfa.com/post-۵۱.aspx

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:43 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog